រាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី០១ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២១ - នាថ្ងៃនេះ ក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត ព្រូដិនសល កម្ពុជា និងធនាគារ ភីភីស៊ីប៊ែង បានប្រកាសភាពជាដៃគូរវាងក្រុមហ៊ុនទាំងពីរ ដើម្បីផ្ដល់ការការពារ និងតម្រូវការហិរញ្ញវត្ថុដែលសក្ដិសមសម្រាប់ពលរដ្ឋកម្ពុជាឲ្យបានកាន់តែទូលំទូលាយ។ ភាពជាដៃគូដែលត្រូវបានអនុម័តដោយ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ នេះនឹងពង្រីកលទ្ធភាពសម្រាប់ពលរដ្ឋកម្ពុជា ក្នុងការទទួលបានសេវាធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតឲ្យកាន់តែច្រើន ដើម្បីជួយការពារ និងផ្ដល់សុវត្ថិភាពហិរញ្ញវត្ថុ នាពេលអនាគតរបស់ពួកគេ។ ក្រោមភាពជាដៃគូនេះ ប្រជាពលរដ្ធកម្ពុជានឹងអាចទទួលបានសេវាធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតដែលសក្ដិសមសម្រាប់ពួកគេបំផុត របស់ក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសល កម្ពុជា បានតាមរយៈបណ្ដាញ និងសាខាយ៉ាងទូលំទូលាយរបស់ ធនាគារ ភីភីស៊ីប៊ែង។
ព្រឹត្តិការណ៍នេះប្រព្រឹត្តឡើងក្រោមអធិបតីភាពរបស់ លោក ប៊ូ ច័ន្ទភីរូ អគ្គនាយករងនៃអគ្គនាយកដ្ឋាន ឧស្សាហកម្មហិរញ្ញវត្ថុ នៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ និង លោក ហេង បូមករា អគ្គនាយករងត្រួតពិនិត្យ នៃធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា។
លោក ប៊ូ ច័ន្ទភីរូ បានមានប្រសាសន៍ថា ៖ «ការចែកចាយផលិតផលធានារ៉ាប់រងតាមរយៈធនាគារ គឺមិនអាចខ្វះបាន និងដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការជម្រុញការរីកចម្រើន។ ភាពជាដៃគូរវាងធនាគារ និងក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងពិតជាមានសារៈសំខាន់ និងផ្ដល់អត្ថប្រយោជន៍ទាំងសងខាង ដោយក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងទទួលបានកំណើននៃការលក់ និង ចំពោះធនាគារអាចជួយឲ្យអតិថិជនរបស់ខ្លួនទទួលបាននូវការការពារកម្ចីរបស់ធនាគារតាមរយៈផលិតផលធានារ៉ាប់រងផងដែរ។»
លោក ហេង បូមករា មានប្រសាសន៍ថា ៖«ការរៀបចំពិធីនាថ្ងៃនេះគឺជាសក្ខីភាពដ៏សំខាន់ដែលឆ្លុះបញ្ចាំងពីការរីកចម្រើនឥតឈប់ឈរនៃវិស័យហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការយ៉ាងល្អរវាងប្រតិបត្តិការវិស័យធនាគារ និងវិស័យមិនមែនធនាគារ។ ពោលគឺរវាង ធនាគារ ភីភីស៊ីប៊ែង និង ក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសលកម្ពុជា ដែលកិច្ចសហការនេះជាកត្តាដ៏សំខាន់ក្នុងការចូលរួមចំណែកអភិវឌ្ឍវិស័យហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា។»
លោក Sanjay Chakrabarty នាយកប្រតិបត្តិ នៃក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសល កម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា៖ «នៅក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសលកម្ពុជា គោលបំណងរបស់យើង គឺជួយប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់រូបឲ្យទទួលបាននូវជីវិតដ៏ប្រសើរ។ ចាប់តាំងពីការចាប់ផ្ដើមអាជីវកម្មរបស់យើងនៅប្រទេសកម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ ២០១៣ មក ក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសល កម្ពុជា បានអនុម័តផ្ដល់ប្រាក់សំណងសរុបចំនួន ១១,១ លានដុល្លារ និងបានផ្ដល់ការការពារហិរញ្ញវត្ថុជូនម្ចាស់បណ្ណសន្យារ៉ាប់រងចំនួនជាង ២៥ម៉ឺននាក់ (គិតត្រឹមថ្ងៃទី៣០ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២០)។ ការផ្ដល់ប្រាក់សំណងទាំងអស់នេះបានជួយដល់ក្រុមគ្រួសារកម្ពុជា ក្នុងការស្តារស្ថានភាពគ្រួសាររបស់ពួកគេ បន្ទាប់ពីមានហេតុការណ៍អកុសលបានកើតឡើង។ ជំងឺរាតត្បាតជាសកលកូវីដ-19 កំពុងបន្តកើតឡើង ខណៈដែលអត្រានៃការប្រើប្រាស់សេវាធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតក្នុងប្រទេសកម្ពុជានៅមានកម្រិតទាបនៅឡើយ ដូច្នេះគោលបំណងរបស់យើងគឺកាន់តែចាំបាច់ និងបន្ទាន់ជាងពេលណាៗ ទាំងអស់ក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្ររបស់យើងនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។»
លោក Sanjay Chakrabarty បានបន្ថែមទៀតថា៖ «ក្នុងនាមជាអ្នកការពារផ្នែកសុខុមាលភាពហិរញ្ញវត្ថុរបស់អតិថិជនធនាគារបានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ ក្នុងការណែនាំដល់អតិថិជនអំពីការការពារ និងតម្រូវការហិរញ្ញវត្ថុរបស់ពួកគេ។ យើងមានសេចក្ដីសោមនស្សរីករាយដែលបានចាប់ដៃគូជាមួយធនាគារ ភីភីស៊ីប៊ែង ហើយយើងទន្ទឹងរង់ចាំជួយការពារសុខភាព និងទ្រព្យសម្បត្តិរបស់អតិថិជនពួកគេផងដែរ។»
នាយកប្រតិបត្តិ ធនាគារ ភីភីស៊ីប៊ែង លោក Shin Chang Moo បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ធនាគារ ភីភីស៊ីប៊ែង តែងតែមានទំនុកចិត្តលើកិច្ចសហប្រតិបត្កិការ។ យើងជឿជាក់ថា កិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយដៃគូដែលត្រឹមត្រូវ អាចជួយឲ្យយើងនាំយកផលិតផលពិសេសៗ និងផ្ដល់ជូននូវសេវាកម្មកាន់តែប្រសើរសម្រាប់អតិថិជនរបស់យើង។ ចាប់ពីថ្ងៃនេះតទៅ តាមរយៈភាពជាដៃគូជាមួយ ក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសល កម្ពុជា យើងនឹងអាចជួយគាំទ្រអតិថិជនរបស់យើង ដោយបំពេញទាំងតម្រូវការការពារ និងតម្រូវការសន្សំ ដើម្បីជួយឲ្យពួកគេសម្រេចបាននូវគោលដៅហិរញ្ញវត្ថុរយៈពេលយូរអង្វែង។»
ភាពជាដៃគូរវាង ក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសល កម្ពុជា និងធនាគារ ភីភីស៊ីប៊ែង បានគូសបញ្ជាក់ពីភាពរស់រវើក និងរឹងមាំនៃសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ជាមួយនឹងចក្ខុវិស័យឈានមុខ ដែលជាភាពទាក់ទាញសម្រាប់ទិសដៅលើការវិនិយោគរយៈពេលវែង។
អំពីធនាគារភីភីស៊ីប៊ែង (PPCBank)
ធនាគារ ភីភីស៊ីប៊ែង គឺជាធនាគាររបស់ប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូងមួយដែលត្រូវបានបង្កើតឡើងនៅខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០០៨ ដែលជាក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធមួយនៃក្រុមហ៊ុន JB Financial Group និងក្រុមហ៊ុន Apro Financial Co។ ធនាគារ ភីភីស៊ីប៊ែង កំពុង ធ្ចើប្រតិបត្ដិការនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជាតាមរយៈសាខាចំនួន ១៦ សាខានៅរាជធានីភ្នំពេញ និងសាខាចំនួនប្រាំពីរ នៅតាមបណ្ដាលខេត្តសំខាន់ៗមួយចំនួន និងមានទូ ATM ចំនួន ៦៥។ ធនាគារ ភីភីស៊ីប៊ែង ធនាគារភីភីស៊ីប៊ែងបានផ្តល់ជូនសេវាធនាគារដែលរួមមានទាំងសេវាធនាគារលក្ខណៈប្រពៃណី និងបែបឌីជីថលរាប់បញ្ចូលទាំងសេវាប្រាក់បញ្ញើ ឥណទាន សេវាកម្មឌីជីថល smartBiz និងសេវាប្រឹក្សាយោបល់អតិថិជនទាំងនៅក្នុង និងក្រៅសាខាផងដែរ។
ក្នុងឆ្នាំ ២០២០ ធនាគារ ភីភីស៊ីប៊ែង បានចុះបញ្ជីមូលបត្រក្រុមហ៊ុនក្នុងផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា។
ធនាគារ ភីភីស៊ីប៊ែង ចូលរួមគាំទ្រយ៉ាងសកម្មក្នុងកម្មវិធីទំនួលខុសត្រូវសង្គមរបស់ក្រុមហ៊ុន (CSR Initiative) ដោយក្លាយជាធនាគារដំបូងបង្អស់ដែលបានផ្តួចផ្តើមគំនិតក្នុងការលើកកម្ពស់បុគ្គលិកដែលមានពិការភាព តាមរយៈកិច្ចសហការ និងអនុញ្ញាតិឲ្យមានហាងកាហ្វេ Socials Coffee នៅក្នុងអគារការិយាល័យរបស់ខ្លួន។ បន្ថែមពីនេះទៅទៀត កម្មវិធីទំនួលខុសត្រូវសង្គមរបស់ក្រុមហ៊ុនក៏បានគាំទ្រដល់អង្គការបោសសម្អាតមីននៅកម្ពុជា ដូចជា អង្គការ APOPO និង អង្គការ «HeroRATs» ដែលកំពុងធ្វើការបោសសម្អាតមីន ដើម្បីលុបបំបាត់មីននៅកម្ពុជា។

Prudential Cambodia And PPCBANK Partner to Drive Life Insurance Access to Cambodians
PHNOM PENH (01 Feb 2021) - Prudential Cambodia Life Insurance (Prudential Cambodia) and PPCBank today announced they have established a bancassurance partnership to serve the financial and protection needs of Cambodians. The partnership, which has been approved by both the National Bank of Cambodia and Ministry of Economic and Finance, will expand the access of life insurance for more Cambodians and help them protect and secure their financial future. Under the partnership, Prudential Cambodia’s best-in-class life insurance products will be accessible to the Cambodians through PPCBank’s extensive network and branches.
The event was presided over by Mr. Bou Chanphirou, Deputy Director General, General Department of Financial Industry, Ministry of Economy and Finance and Heng Bomakara, Deputy Director General of Banking Supervision, National Bank of Cambodia.
Mr. Bou ChanPhirou said “The partnership between banks and the insurance providers is mutually beneficial and important for Cambodia. It helps insurers increase their sales, and banks are able to assist their customers better protect their finances including loans.”
Mr. Heng Bomakara, Deputy Director of Banking Supervision, National Bank of Cambodia, said "Today's partnership is an important testament to the steady growth of Cambodia’s financial sector and a reflection of good cooperation between banking and non-banking operators. PPCBank and Prudential collaboration enables contribution to the development of the financial sectors in the country.”
“At Prudential Cambodia, our purpose is to help people get the most out of their lives. Since establishing our business in the country in 2013, Prudential Cambodia has approved US$11.1 million (as at 30 Nov 2020) in claims and served over 250,000 policy holders. These payments have helped Cambodian families face adversity with dignity and get back on their feet. On the back of the ongoing COVID-19 pandemic and low penetration rate of life insurance in Cambodia, our purpose is more timely and important now than any other time in our history in Cambodia,” said Mr. Sanjay Chakrabarty, Chief Executive Officer of Prudential Cambodia.
“As custodians of the financial wellbeing of customers, banks are uniquely positioned to advise their customers on their protection and financial needs. We are pleased to partner with PPCBank and we look forward to helping protect the health and wealth of their customers,” Mr. Sanjay Chakrabarty added.
“PPCBank always believes in collaboration. We trust that partnering with the right institutions will allow us to provide more sophisticated products and better services to our customers. Starting from today through our partnership with Prudential Cambodia, we will support our customers by meeting their protection and savings needs and help them achieve their long-term financial goals,” said Mr. Shin Chang Moo, President of PPCBank.
Partnerships such as the one between Prudential Cambodia and PPCBank underscore the vibrancy and resilience of the Cambodian economy with strong growth prospects as well as its attraction as a destination for long-term investment.
ABOUT PPCBANK
Locally incorporated in September 2008, PPCBank is South-Korean owned, a subsidiary of the JB Financial Group and Apro Financial Co. PPCBank operates across Cambodia through 16 branches in Phnom Penh and seven in major provinces, in addition to its 65 ATMs. PPCBank provides a full suite of products and services, ranging from deposits and loans, to modern digital mobile applications, its internet-based corporate service ‘SmartBiz’ and its ‘Mobile Teller’ for in-branch and remote consultations. In 2020 PPCBank listed corporate bonds on the Cambodia Securities Exchange.
PPCBank actively supports various CSR initiatives, being the first bank to empower those with hearing disabilities through its partnership with ‘Socials Coffee’ which can be found inside every PPCBank branch. Other initiatives include support of the landmine clearing NGO, APOPO and its “HeroRATs”, which are working to make Cambodia free of landmines.
ABOUT PRUDENTIAL CAMBODIA
Prudential (Cambodia) Life Assurance PLC (Prudential Cambodia) began operations in January 2013. By providing tailored life insurance solutions to individuals and families and conducting insurance seminars for the public, Prudential Cambodia helps Cambodians protect and secure their financial futures. Prudential Cambodia is a wholly owned subsidiary of UK-based Prudential plc*. Prudential is a leading life insurer with operations in 13 markets in Asia, covering Cambodia, China, Hong Kong, India, Indonesia, Laos, Malaysia, Myanmar, the Philippines, Singapore, Taiwan, Thailand and Vietnam. Prudential has a robust multi-channel distribution platform providing a comprehensive range of protection, savings, and investment products to meet the diverse needs of Asian families.
Prudential plc is an Asia-led portfolio of businesses focused on structural growth markets. The business helps people get the most out of life through life and health insurance, and retirement and asset management solutions. Prudential plc has 20 million customers and is listed on stock exchanges in London, Hong Kong, Singapore and New York. Prudential plc is not affiliated in any manner with Prudential Financial, Inc. a company whose principal place of business is in the United States of America, nor with The Prudential Assurance Company Limited, a subsidiary of M&G plc, a company incorporated in the United Kingdom.