ក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសលកម្ពុជា និងក្រុមហ៊ុនស៊ីអ៊ិនវេសមិន បានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នាជាដៃគូសហការស្តីពីគម្រោងការលើកកម្ពស់អក្ខរកម្មផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងឌីជីថល
ភ្នំពេញ​៖ កាលពីថ្ងៃទី២៥ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣ - ក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសលកម្ពុជា និងក្រុមហ៊ុនស៊ីអ៊ិនវេសមិន បានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នាជាដៃគូសហការស្តីពីគម្រោងការលើកកម្ពស់អក្ខរកម្មផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងឌីជីថល​សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍសហគ្រិនស្ត្រីក្នុងខេត្តចំនួនបី ដែលមានគោលបំណងឱ្យស្រ្តីខ្មែរមានជំនាញលើសហគ្រិនភាពខ្នាតតូច ជាពិសេសស្ត្រីដែលរស់នៅតាមជនបទ ឲ្យទទួលបានការបណ្តុះបណ្តាលនិងយល់ដឹងជាមូលដ្ឋានដែលអាចបំពេញតម្រូវការ និងផលប្រយោជន៍រួមមាន ការធ្វើផែនការអាជីវកម្ម ការអភិវឌ្ឍអាជីវកម្ម អក្ខរកម្មហិរញ្ញវត្ថុ និង អក្ខរកម្មឌីជីថល។
ព្រឹត្តិការណ៍នេះប្រារព្ធធ្វើឡើងនៅ TRIBE Phnom Penh Post Office Square នៅថ្ងៃទី២៥ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣ ក្រោមអធិបតីភាពឯកឧត្ដម ថេ ឈុនហាក់ អគ្គនាយកសមភាពយេនឌ័រ និងអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ចនៃក្រសួងកិច្ចការនារី លោកស្រី តាន់ លីនណា អគ្គលេខាធិការរងនៃក្រុមប្រឹក្សាគ្រប់គ្រងធានារ៉ាប់រងកម្ពុជា លោក Zameen Zahari នាយកផ្នែកហានិភ័យនៃក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសលកម្ពុជា និងលោកស្រី Keisha Ghani  នាយកស្តីទី និងជាប្រធានប្រតិបត្តិការរបស់ ស៊ីអ៊ិនវេសមិន ។
គោលបំណងចម្បងរបស់គម្រោងនេះគឺដើម្បីអភិវឌ្ឍស្រីលើជំនាញសហគ្រិនភាពខ្នាតតូច ដោយផ្សារភ្ជាប់នូវចំណេះដឹង និងជំនាញ ដែលចាំបាច់សម្រាប់កំណើននិរន្តរភាពក្នុងអាជីវកម្មរបស់ពួកគេ។ ផ្នែកសំខាន់ៗក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលមានដូចជា
ការរៀបចំផែនការអាជីវកម្ម ការអភិវឌ្ឍអាជីវកម្ម អក្ខរកម្មហិរញ្ញវត្ថុ និងឌីជីថល គម្រោងនេះមានគោលបំណងបង្កើនប្រសិទ្ធភាព និងភាពច្នៃប្រឌិតរបស់ស្ត្រីក្នុងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល និងផ្នែកអាជីវកម្មដែលកំពុងអភិវឌ្ឍន៍។ កម្មវិធីនេះគ្រោងនឹងដំណើរការចាប់ពីខែ កក្កដា រហូត ដល់ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៣ គម្រោងនេះកំណត់គោលដៅលើស្ត្រីជាង ៦០នាក់ នៅខេត្តកំពង់ចាម សៀមរាប និងបាត់ដំបង។
ឯកឧត្ដម ថេ ឈុនហាក់​ អគ្គនាយកអង្គការសមភាពយេនឌ័រ និងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចនៃក្រសួងកិច្ចការនារីបានបញ្ជាក់ថា «ការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់យើងចំពោះបញ្ហាស្ត្រី ដូចដែលបានបង្កប់នៅក្នុងក្រសួងកិច្ចការនារី គឺស្របតាមយុទ្ធសាស្ត្រជាតិរបស់រាជ
រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។ សមភាពយេនឌ័រមិនគ្រាន់តែជាគោលការណ៍ដែលយើងប្រកាន់ខ្ជាប់នោះទេ វា​គឺ​ជា​សីលធម៌​រស់​នៅ និងជាខ្យល់ដង្ហើម​ដែល​មាន​សន្ទុះ​ឡើង​តាម​រយៈ​​គោលនយោបាយ គំនិត​ផ្តួចផ្តើម និង​ភាពជា​ដៃគូ​ដែល​យើង​ចូលរួមទាំងអស់»
ឯកឧត្ដមបានបន្ថែមទៀតថា​ «គោលដៅរបស់យើងមិនមែនគ្រាន់តែមានស្ថិតិនៅលើក្រដាសប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែដើម្បីបង្ហាញពីការផ្លាស់ប្តូរជាក់លាក់ និងជាក់ស្តែងនៅក្នុងជីវិតរបស់ស្ត្រីខ្មែរទាំង ៦០ រូបនេះផងដែរ។ យើងមានគោលបំណងបង្កើតកម្មវិធី
បណ្តុះបណ្តាលដ៏រឹងមាំ។ វគ្គបណ្តុះបណ្តាលរបស់យើងធ្វើឡើងដោយអ្នកសម្របសម្រួលជាស្ត្រីខ្មែរក្នុងស្រុក ដែលនឹងផ្តល់ជូននូវខ្លឹមសារទាក់ទងគ្នា និងធ្វើមូលដ្ឋានីយកម្មនៅក្នុងចំណេះដឹងផ្នែកធុរកិច្ច ហិរញ្ញវត្ថុ និងឌីជីថល។ ហើយ​យើងនឹង​មិន​​ឈប់ក្នុងការអប់រំរឿងនេះទេ។  កត្តាសំខាន់សម្រាប់ភាពជោគជ័យនៃគម្រោងនេះ គឺជាការកើនឡើងដែលអាចសង្កេតឃើញនៅក្នុងលំហូរប្រាក់ចំណូលនៃសហគ្រាសដែលដឹកនាំដោយស្ត្រី»
លោកស្រី តាន់ លីនណា អគ្គនាយករងនៃនិយ័តករធានារ៉ាប់រងកម្ពុជា (ន.ធ.ក.) បានថ្លែងថា «ខ្ញុំសូមសរសើរក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសលកម្ពុជាសម្រាប់ការគាំទ្រ និងការវិនិយោគជាបន្តបន្ទាប់នៅក្នុងប្រទេសរបស់យើង។ ភាពជាដៃគូជាមួយស៊ីអ៊ិនវេសមិន គឺជាជំហានដ៏គួរឱ្យសរសើរមួយ មិនត្រឹមតែសម្រាប់កំណើនអាជីវកម្មប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏សម្រាប់ស្ថេរភាពក្នុងសហគមន៍ផង
ដែរ។ នេះជាឧទាហរណ៍នៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការឆ្លងវិស័យដែលមានសារៈសំខាន់សម្រាប់ទិដ្ឋភាពសេដ្ឋកិច្ចរបស់យើង ជាពិសេសនៅក្នុងបរិបទនៃការអប់រំផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងការអនុម័តធានារ៉ាប់រងសម្រាប់ការការពារហិរញ្ញវត្ថុកាន់តែប្រសើរឡើងរបស់ស្ត្រី និងគ្រួសារនៅជនបទ»។
លោក  Zameen Zahari នាយកផ្នែកហានិភ័យនៃក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសលកម្ពុជាបានអត្ថាធិប្បាយក្នុងឱកាសនោះថា “គម្រោងនេះបង្ហាញពីយុទ្ធសាស្ត្របរិស្ថាន សង្គម និងអភិបាលកិច្ច (ESG) របស់ក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសល ដែលផ្តោតលើ 'ការការពារហិរញ្ញវត្ថុ' ដែលជាសសរស្តម្ភសំខាន់។ ខណៈពេលដែលអនុសសរស្តម្ភរបស់យើងផ្សេងទៀតគឺផ្តោតលើការកសាងគុណតម្លៃនៃសហគមន៍ ដែលនេះធ្វើឱ្យគំនិតផ្តួចផ្តើមនេះបានក្លាយជាផ្នែកមួយថែមទៀតក្នុងគោលការណ៍របស់យើង។ យុទ្ធសាស្ត្រ ESG របស់យើងក៏ផ្តោតលើភាពចម្រុះ និងបរិយាបន្ន​ ដែលលើកកម្ពស់ និងដាក់ស្រ្តីជាប្រធានបទដ៏សំខាន់មួយនៅក្នុងរបៀបវារៈរបស់យើង។ ជាការពិត ការតម្រឹមយុទ្ធសាស្ត្រវិនិយោគសាជីវកម្ម និងសហគមន៍របស់យើងជាមួយនឹងគោលបំណងដែលបានកំណត់ដោយក្រសួងកិច្ចការនារី និង ស៊ីអ៊ិនវេសមិន គ្រាន់តែបញ្ជាក់សារជាថ្មីអំពីប្រសិទ្ធភាព និងភាពពាក់ព័ន្ធនៃកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងនេះ»។
លោក Zameen លើកឡើងទៀតថា «យើងសម្លឹងឆ្ពោះទៅអនាគតដោយសុទិដ្ឋិនិយម និងការរំពឹងទុកខ្ពស់។ នៅពេលដែលយើងដាក់ឱ្យដំណើរការកម្មវិធីនេះ យើងមានការប្តេជ្ញាចិត្តយ៉ាងជ្រាលជ្រៅក្នុងការតាមដានលទ្ធផលនៃគម្រោង មិនត្រឹមតែតាមរយៈចំនួនស្ត្រីដែលត្រូវបានបណ្តុះបណ្តាលប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងតាមរយៈការផ្លាស់ប្តូរជាក់ស្តែងនៅក្នុងប្រាក់ចំណូល និងជីវិតអាជីវកម្មរបស់ពួកគេផងដែរ»។
លោក គាន អូរ៉ ប្រធានគម្រោង នៃក្រុមហ៊ុន ស៊ីអ៊ិនវេសមិន បានមានប្រសាសន៏ថា «គម្រោងលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ និងប្រព័ន្ធឌីជីថល ពិតជាមានសារះសំខាន់ណាស់សម្រាប់សហគ្រិនស្ត្រី នៅតំបន់ជនបទ ដើម្បីអោយពួកគាត់ទទួលបានចំណេះដឹងទាំងនេះ ទទួលបានគំនិតឆ្នៃប្រឌិត តាមរយះប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា និងប្រព័ន្ធឌីជីថល ដើម្បីចូលរួមចំណែកធ្វើអោយអាជីវកម្មរបស់ពួកគាត់មានភាពប្រសើរឡើង ស្របតាមសម័យបច្ចេកវិទ្យា៥.០ ដែលតម្រូវអោយមនុស្សគ្រប់រូបមានចំនេះដឹងជាមូលដ្ឋានលើវិស័យឌីជីថលក្នុងសតវត្សន៏ទី២១យើងនេះ ដើម្បអោយពួកគេមានលទ្ធភាព បង្កើនប្រាក់ចំណូល ពង្រីកអាជីវកម្ម និងបង្កើតការងារដល់អ្នកផ្សេងទៀតក្នុងសហគមន៏របស់ពួកគាត់។ យើងខ្ញុំសង្ឈឹមថា តាមរយះនៃវគ្គបណ្តុះបណ្តាលនេះ ពួកគាត់និងមានការផ្លាស់ប្តូរ ប្រកបដោយគំនិតវិជ្ជមាន ឆ្នៃប្រឌិត និងឌីជីថល»។
អំពីព្រូដិនសលកម្ពុជា
ចាប់តាំងពីបង្កើតឡើងក្នុងឆ្នាំ ២០១៣ ក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសលកម្ពុជាបានក្លាយជាក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតដ៏ធំបំផុតមួយនៅក្នុងប្រទេស ដោយផ្តល់នូវដំណោះស្រាយដែលអាចប្ដូរតាមបំណងបានដល់អតិថិជនជាង ៣២១, ០០០ នាក់ និងបានអនុម័តជាង ២០.៩ លានដុល្លារក្នុងការទាមទារគិតត្រឹមថ្ងៃទី ៣១ ខែតុលា ឆ្នាំ ២០២៣។ ដោយផ្តល់នូវដំណោះស្រាយធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតដែលតម្រូវតាមបុគ្គល។ និងក្រុមគ្រួសារ និងរៀបចំសិក្ខាសាលាធានារ៉ាប់រងសម្រាប់សាធារណៈជន ក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសលកម្ពុជាជួយប្រជាជនកម្ពុជាក្នុងការការពារ និងធានាអនាគតហិរញ្ញវត្ថុរបស់ពួកគេ។
ព្រូដិនសល ខេមបូឌា ជាក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធរបស់ក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសលភីអិលស៊ី។ ព្រូដិនសលភីអិលស៊ី ផ្តល់ការធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត និងសុខភាព និងការគ្រប់គ្រងទ្រព្យសម្បត្តិនៅក្នុងទីផ្សារចំនួន ២៤ ទូទាំងទ្វីបអាស៊ី និងអាហ្រ្វិក។ អាជីវកម្មយើងបានជួយឱ្យប្រជាជនខ្មែរ ទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ច្រើនបំផុតពីជីវិត ដោយទទួលបានការប្រើប្រាស់និងការថែទាំសុខភាពមានតម្លៃសមរម្យ តាមរយៈការលើកកំពស់ហិរញ្ញវត្ថុ។
អំពីស៊ីអ៊ិនវេសមិន
ក្រុមហ៊ុន ស៊ីអ៊ិនវេសមិន គឺជាក្រុមហ៊ុនក្នុងស្រុកដំបូងគេបង្អស់ ដែលផ្តល់វគ្គបណ្តុះបណ្តាលភាពជាសហគ្រិន ដោយផ្តោតទៅលើយែនឌ័រ លើផ្នែកអាជីវកម្មថ្នាក់មូលដ្ឆាន និងអាជីវកម្មកម្រិតមធ្យម។ លើសពីនេះទៀត ស៊ីអ៊ិនវេសមិន បាននិងកំពុងឌីហ្សាញ វគ្គបណ្តុះបណ្តាលដែលផ្តល់សិទ្ធិអំណាចផ្នែកសេដ្ឋកិច្ចដល់ស្ត្រី តាមរយះចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ ជំនាញហិរញ្ញវត្ថុ និងចំណេះដឹងលើប្រព័ន្ធឌីជីថល ទៅដល់សហគ្រិនស្រី្តច្រើនជាងមួយពាន់អ្នក ចាប់តាំងពីឆ្នាំ ២០១៥ មក។

Prudential Cambodia and SHE Investment Signed MoU on Financial and Digital Literacy Program to Empower Women Entrepreneurs
Phnom Penh, 25 October 2023:  Prudential Cambodia and SHE Investment Signed an MoU on the Financial and Digital Literacy Program to Empower Women Entrepreneurs in three provinces, aiming to enable women micro-entrepreneurs, especially women in rural areas, to receive training and a
wareness-raising that meets the basic needs and interests of knowledge which include business planning, business development, financial literacy, and digital literacy.
The event was held at Tribe Phnom Penh Post Office Square on 25 October 2023, presided over by H.E. THE Chhunhak, Director General of Ministry of Women’s Affairs, Ms. Tan Linna, Deputy Director General of the Insurance Regulator of Cambodia, Mr. Zameen Zahari, Chief Risk Officer of Prudential Cambodia and Ms. Keisha Ghani, Acting Country Manager and Head of Operation of SHE Investment.
The project's primary objective is to empower women micro-entrepreneurs by equipping them with the knowledge and skills necessary for sustainable growth in their businesses. Through targeted training in vital areas such as business planning, business development, financial literacy, and digital literacy, the project aims to increase the effectiveness and innovativeness of these women in the emerging digital economy and business landscape. The program began in July and will run until December 2023, the project targets more than 60 women in the provinces of Kampong Cham, Siem Reap, and Battambang.
H.E. THE Chhunhak, Director General, Gender Equality and Economic Development, of State of Ministry of Women’s stated: “Our commitment to women's issues, as encapsulated in the Ministry of Women’s Affairs, aligns with the royal government's national strategy for Cambodia. Gender equality is not just a principle we uphold; it is a living, breathing ethos that resonates through every policy, initiative, and partnership we engage in.”
“Our aspiration is not just to have statistics on paper, but to manifest real, tangible change in the lives of these 60 women. We aim to produce a robust and replicable training curriculum. Our training sessions, conducted by local Khmer female facilitators, will offer relatable and localized content in business, financial and digital literacy. And we are not just stopping at education. A key metric for this project’s success will be an observable increase in the revenue streams of these women-led enterprises,” he added.
Ms. Tan Linna, Deputy Director General of the Insurance Regulator of Cambodia Speech commented, “I wish to commend Prudential Cambodia for its ongoing support and investment in our country. The partnership with SHE Investment is a commendable step not just for business growth, but also for community resilience. It exemplifies the kind of cross-sectoral collaboration that is vital for our economic landscape, especially in the context of financial education and insurance adoption for better financial protection of rural women and families.”
Mr. Zameen Zahari, Chief Risk Officer at Prudential Cambodia commented during the event, “This project also showcases Prudential's Environmental, Social, and Governance (ESG) strategy, which places a premium on ‘Accessible Financial Protection’ as its first pillar. While its sub-pillar focuses on building the resilience of communities, thereby making this initiative a natural extension of our principles. Our ESG strategy is also a champion for Diversity and Inclusion, where empowering women has long been an integral agenda. In fact, the alignment of our corporate and community investment strategy with the objectives set forth by the Ministry of Women's Affairs and SHE Investment only reaffirms the effectiveness and relevance of this endeavor.”
“We look toward the future with optimism and high expectations. As we roll out this program, we are deeply committed to tracking its impact, not just through the number of women trained but also through the tangible transformation in their business revenues and lives,” he added.
Mr. Kean Oror, Project Manager of SHE Investments said, “This project is a crucial for women led micro business at rural area to gain knowledge related to entrepreneurial, technology and digital that is really contributed to promote their business as today is a 5.0 era that require knowledge base society in 21st century. This project is useful for women led micro business to improve their business, to increase their income and revenue, to scale up and create job to other in their community. We are looking forward to seeing the upcoming change of women led micro business after they completed this training courses.”
About SHE Investment
SHE Investments (Support Her Enterprise) is Cambodia's first and only gender-focused and culturally tailored business incubator and accelerator program. Beyond, SHE Investments has been working on designing and delivering tailored women`s economic empowerment through financial literacy, financial readiness, and digital literacy to more than 1,000 women entrepreneurs since 2015.