ក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសល បានប្រកាសលទ្ធផលហិរញ្ញវត្ថុឆ្នាំ 2022 ដ៏រឹងមាំដែលបង្ហាញអំពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ខ្លួន
ក្នុងការលើកស្ទួយដល់ការផ្តល់ជូនសេវាធានារ៉ាប់រងកាន់តែទូលំទូលាយ ការអភិវឌ្ឍផ្នែកឌីជីថល និងការចូលរួមចំណែកក្នុងសហគមន៍
• ក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសលកម្ពុជា បង្ហាញលទ្ធផលហិរញ្ញវត្ថុដ៏រឹងមាំសម្រាប់ឆ្នាំ 2022
• ព្រូដិនសល ទទួលបានប្រាក់ចំណេញសុទ្ធចំនួន 15.72 លានដុល្លារអាមេរិក កើនឡើង 284% ពី 4.08 លានដុល្លារអាមេរិកក្នុងឆ្នាំ 2021
• ក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសល ផ្តោតការលើការលើកស្ទួយដល់ការផ្តល់ជូនសេវាធានារ៉ាប់រងកាន់តែទូលំទូលាយ ការអភិវឌ្ឍនៃប្រព័ន្ធឌីជីថល និងការវិនិយោគទៅកាន់សហគមន៍ ខណៈដែលក្រុមហ៊ុនផ្តល់ជូននូវផលិតផលធានារ៉ាប់រងឌីជីថលដែលមានតម្លៃសមរម្យ និងកម្មវិធី Pulse ដែលដំណើរការដោយ AI
• ការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសល ចំពោះ គោលការណ៍បរិស្ថាន សង្គម និងអភិបាលកិច្ច (ESG) ត្រូវបានឆ្លុះបញ្ចាំងតាមរយៈគោលការណ៍ធំៗបីរួមមាន លិទ្ធភាពទទួលបាននូវសេវាសុខភាព ការកសាងធនធានសង្គម និងការកាត់បន្ថយនូវផលប៉ះពាល់របស់មនុស្សលើបម្រែបម្រួលអាកាសធាតុ។
• ក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសល ប្រារព្ធខួបលើកទី 10ឆ្នាំនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា និង 175 ឆ្នាំនៃប្រវត្តិសាស្រ្តនៅទូទាំងពិភពលោក ហើយបាន ប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការលើកកម្ពស់ការថែទាំសុខភាព និងការលើកស្ទួយបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជា
ក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសលកម្ពុជា បានទទួលនូវលទ្ធផលហិរញ្ញវត្ថុដ៏រឹងមាំនៅឆ្នាំ 2022 ដោយសបញ្ជាក់អំពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ខ្លួនក្នុងការលើកកម្ពស់ការផ្តល់ជូនសេវាធានារ៉ាប់រងកាន់តែទូលំទូលាយ ការអភិវឌ្ឍផ្នែកឌីជីថល និងការបង្កើនការចូលរួមក្នុងសហគមន៍។ លទ្ធផលហិរញ្ញវត្ថុគិតត្រឹមថ្ងៃទី31 ខែធ្នូ ឆ្នាំ 2022 បង្ហាញពីប្រាក់ចំណេញ និងវឌ្ឍនភាពដ៏សំខាន់របស់ខ្លួន
លោក Sanjay Chakrabarty អគ្គនាយកនៃក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសលកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា «ការបន្តវិនិយោគរបស់ក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសលកម្ពុជាលើការបង្កើតសាខាការិយាល័យ និងសមត្ថភាពលើប្រព័ន្ធឌីជីថលឈានមុខគេលើទីផ្សារ ជាចំណែកមួយចូលរួមក្នុងវិស័យធានារ៉ាប់រងកម្ពុជា ឱ្យសម្រេចបាននូវអត្រាភាគទានធានារ៉ាប់រងក្នុងសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាដែលបានគ្រោងទុកចំនួន 5.5% នៅឆ្នាំ 2030។ ជាមួយគ្នានេះដែរ យើងបានប្តេជ្ញានាំយកការការពារផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ការផ្តល់ជូននូវសេវាធានារ៉ាប់រងដែលមានតម្លៃសមរម្យ និងការការពារសុខភាពជូនគ្រួសារ និងសហគមន៍កម្ពុជា និងបន្តជួយឱ្យគ្រប់គ្នាទទួលជីវិតដែលល្អប្រសើរបំផុត។»
ព្រូដិនសល ទទួលបានប្រាក់ចំណេញសុទ្ធចំនួន15.72លានដុល្លារអាមេរិកអាមេរិកកើនឡើង 285.3% ពី4.08លានដុល្លារអាមេរិកអាមេរិកក្នុងរបាយការណ៍ហិរញ្ញវត្ថុឆ្នាំ 2021។ មូលធនសរុបរបស់ក្រុមហ៊ុនក៏បានកើនរហូតដល់ 26.3% ពី59.78លានដុល្លារអាមេរិកអាមេរិកក្នុងឆ្នាំ 2021 ដល់75.50លានដុល្លារអាមេរិកអាមេរិកនៅក្នុងនៅឆ្នាំ 2022។ ទ្រព្យសកម្មសរុប របស់ក្រុមហ៊ុនបានឈានដល់ 309.36 លានដុល្លារអាមេរិក កើនឡើង19.4%ពី259.05លានដុល្លារអាមេរិកក្នុងឆ្នាំ 2021 ជាមួយនឹងការកើនឡើង នៃចំណូលបុព្វលាភធានារ៉ាប់រង9.7%ដល់71.37លានដុល្លារអាមេរិក ខណៈពេលដែលការអនុម័តសំណងបានកើនឡើងដល់46.9%ជាមួយ និងអត្ថប្រយោជន៍សរុបចំនួន 3.15 លានដុល្លារអាមេរិក។
ការផ្តល់ជូនសេវាធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតសម្រាប់មនុស្សគ្រប់រូប
ជាមួយនឹងលទ្ធផលដ៏ល្អក្នុងឆ្នាំ 2023 និងឆ្នាំបន្តបន្ទាប់ទៀតនេះ ក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសល បាននឹងកំពុងធ្វើការស្វែងរកដំណោះស្រាយលើបញ្ហាទូទៅដែលប្រជាជនកម្ពុជាជួបប្រទះលើការទិញផលិតផលធានារ៉ាប់រង ដើម្បីផ្តល់ជូននូវផលិតផលដែលមានតម្លៃសមរម្យ និងភាពងាយស្រួល។
លោក Sanjay បានបន្ថែមថា «យើងប្តេជ្ញាក្នុងការផ្តល់ជូនសេវាធានារ៉ាប់រងសម្រាប់មនុស្សគ្រប់រូប។ ផលិតផលថ្មីរបស់យើងដែលរួមមាន PRUSave និង PruMyHealth បានផ្តល់ជូននូវដំណោះស្រាយសុខភាព ក៏ដូចជាការសន្សំដ៏ឆ្លាតវ័យ។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះមិនត្រឹមតែធ្វើឱ្យការថែទាំសុខភាពកាន់តែងាយស្រួលនោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងលើកទឹកចិត្តឱ្យអតិថិជនមានផែនការផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុច្បាស់លាស់ ដើម្បីជួយប្រជាជនកម្ពុជាក្នុងការធានាអនាគតរបស់ពួកគេ។»
ការច្នៃប្រឌិតបែបឌីជីថល គឺជាស្នូលនៃភាពជោគជ័យរបស់ក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសល។ កម្មវិធីទូរស័ព្ទ Pulse ដែលដំណើរការដោយ AI បានសម្រួលដល់ការទិញផលិតផលធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត និងបានបង្កើនល្បឿនក្នុងការអនុម័តលើការទាមទារសំណង។ លើសពីនេះក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសល បានដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់ម៉ាស៊ីនលក់ផលិតផលធានារ៉ាប់រងនៅបណ្តា 50 ទីតាំងទូទាំងប្រទេស។
គោលការណ៍បរិស្ថាន សង្គម និងអភិបាលកិច្ច (ESG) & ចក្ខុវិស័យឆ្ពោះទៅ 2023
ការវិនិយោគលើសហគមន៍នៅតែជាមូលដ្ឋានគ្រឹះ នៃប្រតិបត្តិការរបស់ក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសលកម្ពុជា ចាប់តាំងពីក្រុមហ៊ុនបានចាប់ផ្តើមនៅក្នុងឆ្នាំ 2013 ជាមួយនឹងការផ្តល់មូលនិធិសម្រាប់គម្រោងសង្គមផ្សេងៗជាច្រើន។ គំនិតផ្តួចផ្តើមផ្តល់មូលនិធិដ៏ធំបំផុតគឺគម្រោង "First Read" ដោយមានការចូលរួមចំណែកជាង 5 លានដុល្លារនៅចន្លោះឆ្នាំ 2013 និង 2019 ដែលបានផ្តល់ឱកាសឱ្យកុមារ និងមនុស្សពេញវ័យជាង 260,000 នាក់ក្នុងការរៀនអាន និងសរសេរ។ ការប្ដេជ្ញាចិត្តរបស់ក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសលក្នុងការជួយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជានៅតែបន្ត ជាមួយនឹងការផ្តល់ថវិកាសរុបចំនួនជិត 1 លានដុល្លារអាមេរិកសម្រាប់កម្មវិធីគោលដូចជា កម្មវិធីចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ Cha-Ching កម្មវិធីសាលារៀនមានសុវត្ថិភាព Safe School កម្មវិធីសុវត្ថិភាពផ្លូវថ្នល់ Safe Step និងគម្រោងស្តារឡើងវិញបន្ទាប់ពីវិបត្តិកូវីដ19ជាដើម។
លោក Sanjay បានបន្ថែមទៀតថា «ភាពជោគជ័យរបស់យើងត្រូវបានផ្សាភ្ជាប់ដោយផ្ទាល់ទៅនឹងសុខុមាលភាពរបស់សហគមន៍ និងបុគ្គលិករបស់យើង។ យើងប្តេជ្ញាក្នុងការរួមចំណែកដល់សង្គមដូចជាកម្មវិធី Safe Steps ដោយមានការសហការជាមួយមូលនិធិ AIP និងដោយការបង្កើតបរិយាបន្ននៃបរិយាកាសការងារ។»
ដោយប្តេជ្ញាក្នុងការជំរុញស្មារតីសហគ្រិនក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសល ក៏បានបើកកម្មវិធីប្រកួតប្រជែង Prudential Young Trailblazer ដោយផ្តល់ជូននិស្សិតសាកលវិទ្យាល័យនៅកម្ពុជាឲ្យទទួលបាននូវមូលនិធិសម្រាប់គំនិតអាជីវកម្មប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិតរបស់ពួកគេ។ ជាងនេះទៅទៀត ការវិនិយោគចំនួន 5 លានដុល្លារអាមេរិក របស់ក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសលនៅក្នុង the​ ​Techo International Airport Guaranteed Bond  បានបញ្ជាក់ពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ក្រុមហ៊ុនលើគម្រោងអភិវឌ្ឍប្រទេសកម្ពុជា។
ក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសល បានបង្កើតយុទ្ធសាស្រ្តប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិតរបស់ខ្លួនរួមមានប្រព័ន្ធឌីជីថល omni-channel  និងយុទ្ធសាស្ត្រឌីជីថលដែលផ្តោតសំខាន់លើភាពងាយស្រួលអតិថិជន ប្រកបដោយភាពជឿជាក់ និងឧត្តមភាពរបស់ក្រុមហ៊ុន។ ព្រូដិនសល គឺជាក្រុមហ៊ុនឈានមុខគេក្នុងការបង្កើតភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រ ដើម្បីពង្រីកវិសាលភាពនៃសេវាធានារ៉ាប់រងរបស់យើងនៅក្នុងទីផ្សារ ដែលព្រូដិនសលមានចំណែកទីផ្សារ 65% នៃប័ណ្ណសន្យាសរុប នៅក្នុងត្រីមាសទី 1 នៃឆ្នាំ2023។
ស្របពេលដែល ព្រូដិនសល កំពុងប្រារព្ធខួបលើកទី 10នៅប្រទេសកម្ពុជា និង 175ឆ្នាំនៃប្រវត្តិសាស្រ្តទូទាំងពិភពលោក ក្រុមហ៊ុន នឹងបន្តអនុវត្ត និងជំរុញយុទ្ធសាស្រ្តអាជីវកម្មទាំងនេះក្នុងឆ្នាំ 2023។ លោក Sanjay Chakrabarty ក៏បានគូសបញ្ជាក់ថា «យើងនៅតែបន្តប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការផ្តល់ជូនសេវាធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត ការការពារសុខភាព និងលើកស្ទួយបរិយាប័ន្នហិរញ្ញវត្ថុកាន់តែប្រសើរតាមរយៈ បណ្តាញចែកចាយដែលមានភាពងាយស្រួលនិងឆាប់រហ័ស ដោយការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាទំនើប និងប្រព័ន្ធឌីជីថលដ៏សម្បូរបែប។

- Profitability experienced a significant boost, with a net profit of USD 15.72 million, an increase of 284% from the USD 4.08 million reported in 2021.
- Prudential focuses on promoting insurance accessibility, digital engagement, and community involvement while the company offers budget-friendly digital insurance products, an AI-driven mobile app called 'Pulse' and Insurance Selling Machine.
- Prudential Cambodia’s commitment to ESG principles is reflected in its ESG framework under the three pillars of making health and financial security accessible, building social capital, and stewarding the human impacts of climate change.
- Prudential celebrates its 175th year worldwide and its 10th year of operations in Cambodia and committed to promoting financial inclusion and health protection for all Cambodian families.
Prudential Cambodia has delivered a strong financial performance in 2022, emphasizing its commitment to promoting insurance accessibility, enhancing digital engagement, and increasing community involvement. The financial outcomes from the year-ending December 31, 2022, show significant progress and profitability.
Mr. Sanjay Chakrabarty, CEO of Prudential Cambodia, said "Prudential Cambodia's continued investment in both its physical branches and its market-leading digital capabilities has been a contribution to the Cambodian insurance sector's journey to achieve a planned insurance penetration rate of 5.5% by 2030. In line with this, we are committed to bringing financial protection, affordable insurance, and healthcare protection closer to Cambodian families and communities, and helping people get the most out of life."
Profitability experienced a significant boost, with a net profit of USD 15.72 million, an increase of 285.3% from the USD 4.08 million reported in 2021. The company's total equity also saw an increase, growing by 26.3% from USD 59.78 million in 2021 to USD 75.50 million in 2022. Similarly, the company's total assets reached USD 309.36 million, marking a 19.4% rise from USD 259.05 million in 2021, with an increase in insurance premiums of 9.7%, reaching USD 71.37 million, while there was a 46.9% increase in claims and benefits totaling USD 3.15 million.
Making insurance accessible to everyone
Well positioned with opportunity for 2023 and beyond, Prudential has been working tirelessly to address common issues Cambodians encounter when purchasing insurance - affordability and accessibility.
Mr. Sanjay added, "We are dedicated to making insurance accessible to everyone. Our newly launched PRUSave and PruMyHealth products offer budget-friendly life, health, and savings insurance solutions. This initiative not only makes healthcare more attainable but also encourages financial discipline, helping Cambodians secure their future."
Digital innovation has been at the heart of Prudential's success. The company's AI-driven mobile app, 'Pulse', simplifies the purchase of life insurance policies and accelerates claims approvals. In addition, Prudential has introduced innovative Insurance Selling Machines at 50 locations across the country.
ESG & looking forward to 2023
Community investment has remained a cornerstone of Prudential Cambodia's operations since the company began in 2013, with funding for various social projects. The largest funding initiative was the "First Read" project, with a contribution of over USD 5 million between 2013 and 2019, enabling over 260,000 children and adults to learn to read and write. Prudential's commitment to assisting the government of Cambodia continues with current total funding of almost USD 1 Million for flagship programs like Cha-Ching financial literacy, Safe School, Safe Step road safety, and the Covid-19 recovery projects.
Mr. Sanjay further added, "Our success is directly linked to the welfare of our community and our employees. We're dedicated to giving back through initiatives like Safe Steps, in partnership with the AIP Foundation, and by cultivating an inclusive work environment."
Committed to fostering entrepreneurial spirit, Prudential also launched the Prudential Young Trailblazer competition, offering Cambodian university students the chance to secure funding for their innovative business ideas. Moreover, Prudential's $5 million investment in the Techo International Airport Guaranteed Bond attests to its commitment to national development.
Prudential Cambodia’s innovative approach, including its omni-channel and customer-focused digital strategy, aligns with its track record of trustworthiness and excellence. Prudential Cambodia has been a leader in forging strategic partnerships and collaborations to extend its reach in the market. Its recent successes are evident in the market reports, which show Prudential’s coverage of 65% market share in terms of policies issued in quarter one of 2023.
As it marks its 10th year of operations in Cambodia and its 175th year globally, Prudential is set to continue these successful strategies in 2023. We remain committed to leveraging our digitally enabled multi-channel distribution platform to make life insurance, healthcare, and financial inclusion a reality for all Cambodians.