ភ្នំពេញ៖ ក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសលកម្ពុជា និង អង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជា បានផ្តល់ឧបករណ៍លាងដៃដោយប្រើឈ្នាន់ជើងចំនួន ២៣៧ គ្រឿង ជូនដល់សាលារៀននៅទូទាំងខេត្តចំនួន ៥ និងរាជធានី រួមមាន ខេត្តស្ទឹងត្រែង ខេត្តសៀមរាប ខេត្តកំពត ខេត្តក្រចេះ ខេត្តបាត់ដំបង និងរាជធានីភ្នំពេញ ដើម្បីធ្វើឱ្យសាលារៀនមានសុវត្ថិភាពសម្រាប់សិស្សានុសិស្សត្រឡប់ចូលសាលាវិញ។ ពិធីប្រគល់នេះ បានប្រារព្ធធ្វើឡើងក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីនៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។
អង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជា ដែលជាអង្គការអភិវឌ្ឍន៍ និងមនុស្សធម៌ឈានមុខគេមួយនៅលើពិភពលោក បានធ្វើការលើកកម្ពស់សិទ្ធិកុមារ និងសមភាពសម្រាប់ក្មេងស្រី នឹងធ្វើការប្រគល់ឧបករណ៍លាងដៃដោយប្រើឈ្នាន់ជើង ជូនដល់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា នៅទូទាំងខេត្តចំនួន ៥ និងរាជធានីភ្នំពេញ នៅអំឡុងខែមិនា និងមេសា ឆ្នាំ២០២២ នេះ។ ការប្រើប្រាស់ឧបករណ៍បែបនេះបានបង្ហាញពីលទ្ធផលល្អប្រសើរក្នុងការទប់ស្កាត់នឹងការរាតត្បាតនៃជំងឺកូវីដ-១៩ នៅក្នុងប្រទេសផ្សេងៗ សម្រាប់រយៈពេលជាច្រើនឆ្នាំកន្លងមក ហើយក៏អាចជួយពង្រឹងលើដល់ការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺរាតត្បាតនេះនៅកម្ពុជាផងដែរ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ការអប់រំតាមគន្លងប្រក្រតីថ្មី ទាមទារឱ្យសាលារៀនទាំងឡាយរក្សាឱ្យបាននូវស្ដង់ដាអនាម័យខ្ពស់។ ដូច្នេះ ខ្ញុំយល់ឃើញថា ការផ្ដល់ជំនួយគាំទ្ររបស់ក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសលកម្ពុជា និង អង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជា នាពេលនេះ គឺពិតជាមានសារសំខាន់ណាស់ សម្រាប់ឱ្យពួកយើងអាចបន្តបើកសាលារៀនវិញ»។
អ្នកស្រី គ្វីននេត វ៉ង នាយិកាប្រចាំប្រទេសនៃអង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ភាពជាដៃគូរវាងក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសល និងអង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជា នឹងជួយកុមារ ជាពិសេសកុមារីឱ្យអាចបន្តការសិក្សារបស់ពួកគេឡើងវិញក្នុងបរិយាកាសសាលារៀនដែលប្រកបដោយសុវត្ថិភាព។ ការបរិច្ចាគនេះនឹងធ្វើឱ្យសិស្សស្រីចំនួន ៣២,០០៨ នាក់ និងសិស្សប្រុសចំនួន ៣១,១៩២ នាក់ មកពីសាលាបឋមសិក្សាចំនួន ១៦៨ អាចលាងសម្អាតដៃរបស់ពួកគេនៅឯសាលារៀនបានកាន់តែប្រសើរ ដើម្បីបង្ការ និងទប់ស្កាត់ការឆ្លងជំងឺកូវីដ-១៩។ គម្រោងដ៏ល្អមួយនេះ គឺជាផ្នែកមួយនៃបេសកកម្មរបស់អង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជា ដែលមានគោលបំណងសហការក្នុងភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រ ក្នុងការលើកកម្ពស់សិទ្ធអំណាចសម្រាប់ក្មេងស្រី ជាពិសេសក្មេងស្រីវ័យជំទង់ និងស្ត្រីវ័យក្មេង ចំនួន ២,៥ លាននាក់ នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ពីឆ្នាំ២០២១ ដល់ឆ្នាំ២០២៦។ ជំនួសមុខឱ្យសិស្សានុសិស្សមកពីគ្រប់សាលាគោលដៅទាំងអស់ ខ្ញុំសូមថ្លែងអំណរគុណចំពោះក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសលកម្ពុជាសម្រាប់ភាពជាដៃគូក្នុងការជួយរក្សាសុវត្ថិភាពជូនកុមារ”។
លោក Sanjay Chakrabarty អគ្គនាយកនៃក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសលកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ការអប់រំគឺជាមូលដ្ឋានគ្រឹះក្នុងការរៀបចំកុមាររបស់យើង ដើម្បីភាពរីកចម្រើន និងការអភិវឌ្ឍន៍ នាពេលអនាគតរបស់សង្គម។ យើងខ្ញុំពិតជាមានកិត្តិយសណាស់ដែលអាចចូលរួមចំណែកជួយដល់ក្រសួងក្នុងការជួយកុមារកម្ពុជាអាចបន្តការសិក្សារបស់ពួកគេប្រកបដោយសុវត្ថិភាពនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា តាមរយៈកិច្ចសហការជាមួយអង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជា”។
មូលនិធិសម្រាប់ឧបករណ៍លាងដៃដោយប្រើឈ្នាន់ជើងនេះត្រូវបានផ្តល់ជូនតាមរយៈមូលនិធិទប់ស្កាត់ការរីករាតត្បាតនៃជំងឺកូវីដ-១៩របស់ក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសល ភីអិលស៊ី ដែលជាមូលនិធិរួមគ្នាបង្កើតឡើងដោយក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសល ភីអិលស៊ី និងមូលនិធិព្រូដិនស៍ ដែលមានគោលបំណងផ្ដល់ការគាំទ្រដល់សហគមន៍ដែលងាយរងគ្រោះបំផុតនៅអាស៊ី និងអាហ្រ្វិក ក្នុងកិច្ចខំប្រឹងប្រែងប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺកូវីដ-១៩។
អំពីអង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជា
អង្គការភ្លែនអន្តរជាតិ គឺជាអង្គការដែលផ្តោតលើការអភិវឌ្ឍ និងមនុស្សធម៌ ដោយជួយលើកកម្ពស់ដល់សិទ្ធិកុមារ និងសមភាពចំពោះក្មេងស្រី។ អង្គការភ្លែនអន្តរជាតិខិតខំប្រឹងប្រែងដើម្បីពិភពលោកយុតិធម៌មួយដោយធ្វើការរួមគ្នាជាមួយកុមារ យុវជន អ្នកគាំទ្រ ក៏ដូចជាដៃគូនានារបស់យើង។ ជាមួយនឹងបទពិសោធន៍ជាង ៨០ឆ្នាំនៅទូទាំងពិភពលោក កម្មវិធីរបស់អង្គការអង្គការភ្លែនអន្តរជាតិមានគោលបំណងគាំទ្រដល់ក្មេងស្រី និងក្មេងប្រុសឱ្យបានចូលរៀន ចូលរួមក្នុងការដឹកនាំ ការសម្រេចចិត្ត និងអភិវឌ្ឍន៍។ អង្គការភ្លែនអន្តរជាតិបានចាប់ផ្តើមប្រតិបត្តិការក្នុងប្រទេសកម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ២០០២។ ឆ្នាំ២០២២ នេះ គឺជាខួប២០ឆ្នាំ នៃប្រតិបត្តិការរបស់ខ្លួននៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
នៅខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ អង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជាបានដាក់ដំណើរការយុទ្ធសាស្រ្តប្រចាំប្រទេស ២,៥ លានហេតុផល ២០២១-២០២៦ ដែលមានមហិច្ចតា សហការក្នុងភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រដើម្បីលើកកម្ពស់សិទ្ធអំណាចរបស់ក្មេងស្រី និងស្រ្តីវ័យក្មេងចំនូន ២,៥លាននាក់ ក្នុងរយៈពេល៥ឆ្នាំខាងមុខក្រោមកម្មវិធីជាយុទ្ធសាស្ត្រចំនួន៤រួមមាន៖ (១) ការចាប់ផ្តើមជាមួយសុខភាពល្អ – ការរួមបញ្ចូលកម្មវិធីអាហារូបត្ថម្ភកម្មវិធីការគាំពារនិងអភិវឌ្ឍន៍កុមារតូច និងទឹកស្អាត និងអនាម័យដើម្បីធានាថាក្មេងស្រីនិងក្មេងប្រុសមានការចាប់ផ្តើមដោយយុត្តិធម៌នៅក្នុងជីវិត និងអាចធ្វើការជ្រើសរើសដោយសេរី និងព័ត៌មានអំពីរាងកាយរបស់ពួកគេ។ (២) កិច្ចការពារជំនាន់ថ្មី – ផ្តោតទៅលើការការពារកុមារលើប្រព័ន្ធអនឡាញ, អ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នា, ទប់ស្កាត់ការរៀបការវ័យក្មេង, កុមារដែលត្រូវបានគេទុកចោលរួមទាំងកម្មវិធីឆ្លងដែន ដើម្បីរក្សាកុមារជាពិសេសក្មេងស្រី និងយុវជនឱ្យមានសុវត្ថិភាព។ (៣) ការរៀនមួយជីវិតដោយផ្តោតលើ IQE ការអភិវឌ្ឍជំនាញ និងបំនិនជីវិតរួមទាំងសុខភាពផ្លូវភេទ សុខភាពបន្តពូជ និងសិទ្ធិដើម្បីធានាថាកុមារជាពិសេសក្មេងស្រី និងស្រ្តីវ័យក្មេងទទួលបានចំណេះដឹងជំនាញ និងទំនុកចិត្តដែលពួកគេត្រូវការដើម្បីសម្រេចបាននូវសិទ្ធិរបស់ពួកគេ និងឈានដល់សក្តានុពលពេញលេញ។ និង(៤) ភាពដឹកនាំរបស់ក្មេងស្រី – ការពង្រឹងសមត្ថភាពនិងភាពជាអ្នកដឹកនាំ ភាពជាពលរដ្ឋសកម្មនិងការចូលរួមរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ធានាថាក្មេងស្រីនិងស្រ្តីវ័យក្មេងមានចំណេះដឹងជំនាញ និងទំនុកចិត្តដើម្បីជោគជ័យ៕

PHNOM PENH – Prudential Cambodia and Plan International today donated 237 pedal operated handwash stations to schools in Phnom Penh, Siem Reap, Battambang, Kratie, Kampot and Stung Treng to make the school environment safer for children. The donation ceremony was presided over by H.E. Dr. HANG Chuon Naron, Minister of Education, Youth and Sport.
Plan International, one of the world’s leading development and humanitarian organizations that advances children’s rights and equality for girls, will conduct a complete handover of pedal operated handwashing stations to the Ministry of Education, Youth and Sport across six provinces between March and April 2022. Such programs have demonstrated measurable results in other countries over the years and stand to bolster Cambodia’s pandemic resiliency.
His Excellency Dr. Hang Chuon Naron, Minister of Education, Youth and Sports said, “New normal education requires schools to maintain high quality sanitation standards and hygiene. So I think that support from Prudential and Plan International is crucial for us to continue to open schools”.
“This collaboration among the Ministry of Education Youth and Sport, Prudential and Plan International Cambodia will help children, especially girls, resume their learning in a safe school environment. It will enable 32,008 girls and 31,192 boys from 168 primary schools to practice improved hand hygiene in schools for prevention and mitigation of COVID-19. The initiative is part of Plan International Cambodia’s mission – partnering to empower 2.5 million girls, especially adolescent girls and young women, in Cambodia from 2021 to 2026. On behalf of the students from all the target schools, I would like to express our gratitude to Prudential for this great partnership to keep children safe,” said Gwynneth Wong, Country Director of Plan International Cambodia.
“Education is fundamental to preparing our children for society’s future growth and development. We are honored to be able to support the Ministry in helping Cambodia’s children continue their education safely and securely across Cambodia through this collaboration with Plan International” said Mr. Sanjay Chakrabarty, Chief Executive Officer, Prudential Cambodia.
The funds for the pedal operated handwashing stations are provided under the Prudential plc COVID-19 Relief Fund, a joint fund set up by Prudential plc and Prudence Foundation, which aims to support the most vulnerable communities in Asia and Africa in their ongoing COVID-19 relief efforts.
ABOUT PLAN INTERNATIONAL
Plan International Cambodia is a development and humanitarian organisation that advances children’s rights and equality for girls. We strive for a just world by working together with children, young people, our supporters and partners. With over 80 years of experience across the world, Plan International’s programmes aim to support girls and boys to Learn, Lead, Decide and Thrive and began our operations in Cambodia in 2002. This year, 2022, is Plan International Cambodia’s 20th Anniversary in the Kingdom.
Last October 2021, Plan International Cambodia launched its fourth 5-year Country Strategy, 2.5 Million Reasons 2021-2026 with an ambition, in the next 5 years, to strategically partner to empower 2.5 million adolescent girls and young women in Cambodia under four Strategic Programmes: (1) Healthy Start – integrating Nutrition, Early Child Care and Development (ECCD) and Water, Sanitation and Hygiene (WASH) to ensure that girls and boys have a fair start in life and can make free and informed choices about their bodies; (2) Protection Plus – addressing OCSE, LGBTIQ, CEFM, Children Left Behind including cross-border programming to keeping children, especially the girls, and young people safe; (3) Lifelong Learning – focusing on IQE, skill development and life skills including ASRHR to ensure that children, especially the girls, and young women gain the knowledge, skills and confidence they need in order to realise their rights and reach their full potential; (4) Girl's Leadership – Empowerment and Leadership, Active citizenship and civic participation, ensuring girls and young women have the knowledge, skills, and confidence to succeed. Climate Change, resilience and environmental sustainability will become part of every project helping, protecting, and engaging children, especially the girls, and young people to reduce disaster risks, resilience and recover from disaster.
ABOUT PRUDENTIAL
Prudential (Cambodia) Life Assurance PLC (Prudential Cambodia) began operations in January 2013. By providing tailored life insurance solutions to individuals and families and conducting insurance seminars for the public, Prudential Cambodia helps Cambodians protect and secure their financial futures. Prudential Cambodia is a wholly owned subsidiary of Prudential plc*.
Prudential plc provides life and health insurance and asset management, with a focus on Asia and Africa. The business helps people get the most out of life, by making healthcare affordable and accessible and by promoting financial inclusion. Prudential protects people’s wealth, helps them grow their assets, and empowers them to save for their goals. The business has more than 17 million life customers in Asia and Africa and is listed on stock exchanges in London, Hong Kong, Singapore and New York.
Prudential plc is not affiliated in any manner with Prudential Financial, Inc., a company whose principal place of business is in the United States of America or with The Prudential Assurance Company Limited, a subsidiary of M&G plc, a company incorporated in the United Kingdom.
ABOUT PRUDENCE FOUNDATION
Prudence Foundation is the community investment arm of Prudential in Asia and Africa. Its mission is to secure the future of communities by enhancing education, health and safety. The Foundation runs regional programmes as well as local programmes in partnership with NGOs, governments and the private sector in order to maximize the impact of its efforts. Prudence Foundation leverages Prudential’s long-term mindset and geographical scale to make communities safer, more secure and more resilient. The Foundation is a Hong Kong registered charitable entity.